Utility NavTop NavContentLeft NavSite SearchSite SearchSite Search
Close.

Previous Honorees – Distinguished Alumni and Faculty Awards

Year Distinguished Alumni Award
1982
Joe D. Robbins Jean M. Stow Carolyn E. Watkins
1983 William Anderson Jerry B. Roberts Michael Sanders
1984 Stephen Pilant, Sr. Judy P. Pollack Evelyn Williams
1985 William A. Dempsey M. Francene Miller Paula J. Parris
1986 John E. Anderson Rheba J. McIntosh Sara E. Turner
1987 Barbara P. Green Robert McDowell Darrellene Miller John L. Stephens
1988 Jerilyn A. Cross Margaret F. Davis Jo Ann Howard G. Glen Pfeiffer
1989 Melvin S. Kusin Molly Beth Malcolm Molly K. McAlpin Jerry E. Smith
1990 Janis F. Holliday Donna Matteson Roy F. Miller Barbara R. Prather
1991 Ron Drew Bobby Lockhart Celia Patterson Joan Strutton
1992 K. Richard Guthrie Terry A. Jones Jerre Roberts John Van DeWeghe
1993 Sue Barnes Linda M. Maberry Judith D. Stoken Martha H. Whitehead
1994 Janet Barnes Debra Poe Lee Betty A. McCutchan Melinda Spears
1995 Mary Choate Sharon D. Johnson Cynthia Pride Mary F. Tidwell
1996 Janet Brantley Natalie Hooey Mary Matthews Cheryl Pinkerton
1997 Jo Ann Rice Sara Griffin Sealy
1998 Linda B. Spigner Gloria E. Mugno Beverly J. Rowe
1999 Linda Edwards Steve Smith LouElla Humphrey
2000 Betty Miller Bebe Manning
2001 Anson Godfrey Robbye Magee
2002 Joyce Campbell Michelle Harutunian Gaylene Mooney
2003 Dixie Horning Debra Lively Angela Brewster Piggee
2004 Robert Buck Scott Niven George Moore
2005 Mayor Horace Shipp Jerry Black Mike Richardson
2006 Mayor James Bramlett Ron Mills Tina Green
2007 Weldon Johnson Agnes Tirrito Toney Favors
2008 James Henry Russell Bertie Norton Dr. Alicia Catobish
2009 Dr. Jim Gentry Robin Stover Mary Ellen Young
2010 LeAnne Wright Kelly Mitchell Andrew McDonnell
2011 Stacy Yates Debbie Brower Cynthia Goerke
2012 Ty Abston Rick Wisdom Dr. Robin Rogers
2013 Mark McKay Nicole Raley Lee Stanley
2014 Anita Pickett Nita Craytor Bob Harrison
2015 Dennis Landreaux Ray Walsh Bob Bruggeman
2016 Chad Raney Diane Green George Carpenter
2017 Francine Francis LaTonya McElroy Ken Reese

Rachael Schwartz Potter

Year Distinguished Faculty  Award
1999 Dr. Carlton Robardey
2000 Dr. Art Simonson
2001 Dr. Tom Wagy
2002 Dr. Elaine Beason
2003 Dr. Lila Walker
2004 Dr. David Brown
2005 Dr. Glenda Ballard
2006 Dr. Billy Payne (Retired in ' 87)
2007 Dr. Doris Davis
2008 Dr. Larry Davis
2009 Dr. Don Abbot
2010 Dr. Jauquita Hargus
2011 Dr. David Allard
2012 Dr. Joan Brumm
2013 Forrest E. Asher (Retired in '92)
2014 Dr. Peter Racheotes
2015 Dr. Angela Sikorski
2016 Dr. James Harbin
2017 Dr. Nural Alam

Year A&M Spirit Award
2002 Scott Bruner
2003 Truman & Anita Arnold
2004 The City of Texarkana, TX
2005 Women for A&M-Texarkana
2006 Bob Nelsen
2007 Judy Morgan
2008 Cary & Lois Patterson
2009 Marilyn & Fred Markham
2010 Dr. Bennie Walthall
2013 Mary Jo Essex
2015 Gail & Ed Eichler
2016 Lisa & Kelly Mitchell
2017 Buddy Allen

Year Pioneer Award
2016 Pat Coker
2017 Laura Spencer
  • 7101 University Ave
  • Texarkana, TX 75503
  • p: 903.223.3000
  • f: 903.223.3104
.Back to Top